دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


مشاوره تلفنی

سوالات پزشکی

ادامه مقالات پزشکی

ویزیت و مشاوره تلفنی

رژیم غذایی و پیش گیری از سنگ های ادراری

رژیم غذایی در پیشگیری از سنگهای ادراری شایع، چه نقشی دارد؟
همانگونه که قبلاً نیز گفته شد اولین و مهمترین اقدام مصرف آب و مایعات فراوان جهت رقیق سازی ادرار است.
همچنین مصرف نمک و مواد پروتئینی به میزان زیاد، بهخصوص گوشت قرمز در تشکیل سنگهای ادراریبا جنس اسید اوریک و اکسالات کلسیم دخیل است. لذا محدودیت مصرف نمک و گوشت قرمز و محدودیت در مصرف مواد غذایی حاوی اکسالات فراوان همانند کاکائو و نوشابه های گازدار غیر الکلی که امروزه مصرف بسیار زیادی در جامعه دارد توصیه میگردد.

محدودیت مصرف لبنیات تا چه حد لازم است؟
چندین سال قبل به اشتباه توسط پزشکان، محدودیت مصرف لبنیات و کلسیم را جهت پیشگیری از تشکیل سنگهای حاوی کلسیم توصیه میشد ولی امروزه این محدودیت فقط در بیمارانی توصیه میگردد که با آزمایشات تخصصی ثابت گردد میزان جذب کلسیم در روده بیش از حد نرمال است که این درصد کمی از بیماران را شامل میگردد لذا امروز محدودیت شدید در مصرف لبنیات را به اکثر بیماران توصیه نمیکنیم.

همچنین در مطالعات آماری دیده شده افرادی که روزانه یک لیوان شیر مصرف میکنند نسبت به افرادی که مصرف شیر بطور کلی ندارند شانس سنگ سازی کمتری دارند لذا در بیماران با سابقه سنگ سازی حتی در سنگ اکسالات کلسیم مصرف 3-2 لیوان لبنیات را در روز توصیه میگردد ولی مصرف بیش از حد آن را نیز باید پرهیز نمود و به میزان مورد نیاز بدن بایستی کلسیم دریافت گردد.

دلیل دیگری که مصرف لبنیات را در حد معمولی توصیه میگردد اینکه همانگونه که قبلاً نیز توضیح داده شد کلسیم در روده با اکسالات باند شده و منجر به عدم جذب اکسالات و دفع آن میشود قابل توجه که اکسالات بیش از کلسیم شانس سنگسازی در سیستم ادراری ایجاد میکند.
در بیماران با سنگ اسید اوریکی پرهیز مصرف مواد پروتئینی به gr 100 پروتئین در روز توصیه میگردد بهخصوص پرهیز در مصرف گوشت قرمز.


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مقابل بیمارستان عیسی بن مریم ، ساختمان 71
تلفن : 3220549 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

سید اسماعیل افضلی [ 1393-09-02 ]
با سلام بسار ممنون از مطالب مفید وعلمی شمادر پناه حق باشید

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطب و تلفنمقالات تخصصیمطالب و مقالات علمیواریکوسلاعمال جراحی زیبائی تناسلبیماری های سیستم ادراری تغییر جنسیتسنگهای سیستم ادراریسوالات پزشکیفیلم های جراحیسایتهای دیگرپیامهای کاربران