دکتر مجید حقیقت

متخصص کلیه و مجاری ادراری


مشاوره تلفنی

سوالات پزشکی

ادامه مقالات پزشکی

ویزیت و مشاوره تلفنی

تغییر جنسیت ( قسمت اول )

شايد گهگاه شنيده باشيد که فردي با جراحي جنسيت خود را تغيير داده است. و در ذهن خود سئوالات بسياري در اين زمينه ايجاد شده که :
- چرا فردي چنين تصميمي را ميگيرد؟
- چرا در علم پزشکي چنين مطالعاتي انجام شده؟
- چرا يک پزشک حاضر به انجام چنين عملي ميگردد؟
- و جالب اينکه چگونه در ايران بطور فانوني نيز چنين اعمال جراحي انجام ميگيرد؟
براي جواب به اين سئوالات ابتدا لازم است بيماري نارضايتي جنسيتي ( Transsexualism ) که منجر به تصميم بيمار و پزشک به تغيير جنسيت ميگردد را توضيح دهيم.

نارضايتي جنسيتي ( Transsexualism ) :
Transsexualism همانگونه که از ترجمه لغوي آن مشخص است منظور بيماري است که فرد از جنسيت خود راضي نيست و تمايل شديد به تغيير در جنسيت خود دارد.در اين بيماري وضعيت ظاهري جسمي و جنسي، ارگانهاي داخلي جنسي و سيستم هورموني و کروموزومي کاملا در سلامت بسر ميبرد ولي فرد ار نظر ذهني و روحي منکر صحت نوع جنسيت خود ميباشد و به عبارتي معتقد به وجود اشتباه در نوع جنسيت خود و عدم رضايت از آن به حدي که باعث آزار شديد روحي و در نهايت تصميم قطعي به تغيير در جنسيت خود خواهد شد.

تفاوت اين بيماري با بيماري دوجنسي( Bisexual ) در اين است که بيماران دوجنسي داراي اختلال ظاهري در اندام تناسلي و اندامهاي داخلي جنسي و سيستم هورموني جنسي ميباشد و معمولا نماي ظاهري از اندام هر دو جنس را دارد. درحالي که بيماران Transsexualism از نظر جسمي کاملا سالم و لي از نظر روحي با مشکل فراوان روبرو هستند.شيوع اين بيماري در جامعه در کشور ايران بررسي نشده، ولي در آخرين بررسي انجام شده در کشور هلند بدين صورت بوده که در مردان 1 در 11900 و در زنان 1 در 30400 بوده است. يعني در مردان نزديک به 3 برابر شايعتر از زنان است. و همچنين بيماري به نسبت شايعي محسوب ميشود.

تشخيص اين بيماري معمولا توسط خود بيمار انجام ميگيرد و فرد درحالي که ظاهرا سالم است ولي تمايلات شديد رفتاري مطابق با جنس مخالف خود را دارد. و لازم است اين علامت بطور مداوم و حداقل براي 2 سال طول کشيده باشد. بدين معني که مثلا فرد مردي است که رفتاري کاملا زنانه ، و با تمايلات جنسي با گرايش به مردان به گونه اي که خود را زن ميداند و تمايل شديد به پوشيدن لباس زنانه ، آرايش زنانه و در نهايت در صورت امکان تصميم و اقدام به تغيير جنسيت خود ميکنند.

براي درک شرايط روحي اين بيماران فرض کنيد فردي که ظاهرا مرد است ولي از نظر روحي احساس کاملا زنانه دارد؛ بدين معني که با پوشيدن کت وشلوار باعث ناراحتي و بيقراري وي ميگردد. او شديدا تمايل به پوشيدن لباس باز و دامن در ميهماني ها و پوشيدن مانتو در جامعه دارد ولي امکان آن را ندارد. ديگر اينکه او در محل تحصيل و يا کار، در بين ساير مردان و رابطه نزديک با آنان زندگي ميکند ولي تمايل شديد جنسي نسبت به آنان دارددرحالي که از نظر روحي در بين زنان احساس آرامش و راحتي خواهد کرد ولي اجازه روابط نزديک با آنان را ندارد. چنين شرايطي باعث ميگردد فرد دچار اضطراب و اغتشاش در شرايط روحي فرد گردد.

بررسي هاي پزشکي معاينه فيزيکي و کروموزومي و هورموني ، سلامت کامل را نشان ميدهد ولي بررسي هاي روانپزشکي اضطراب و گاهي افسردگي ناشي از احساس عدم رضايت از جنسيت و انکار جنسيت خود را دارند.از نظر علت شناسي ، هنوز علت و عامل ايجاد کننده اين بيماري ناشناخته است. با توجه به نرمال بودن سيستم هورموني جنسي ، بنظر ميرسد اختلال در مرکز تمايلات جنسي در مغز، در محلي بنام (bed nucleus of stria terminalis ) باشد. که عامل ناشناخته و احتمالا چند فاکتور در آن دخيل است.

درمان اين بيماري چيست ؟
اين بيماري درمان پذير نيست و لاعلاج محسوب ميگردد، و درمان آن تغيير در جنسيت به روش هورموني و همراه با جراحي ميباشد.
ادامه دارد
لینک پیشنهادی :
http://www.drhaghighat.ir/index.php?ToDo=ShowArticles&SID=40
مرجع : European Urology Today


آدرس مطب : اصفهان ، خیابان شمس آبادی ، مقابل بیمارستان عیسی بن مریم ، ساختمان 71
تلفن : 3220549 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

حامد [ 1394-04-25 ]
سلام دکتر ممنون از حمایت و راهنمایی که برای این عزیزان در پیش گذاشتین

سارا [ 1394-04-25 ]
واقعا کاره بزرگی میکنید ممنون تنها جایه که تشکر کردم

ماهان [ 1394-04-21 ]
با سلام ! من ماهانم اما در قالب ى دختر... اصلا از اين وضعيتم رضايتى ندارم... از بچگى خودمو ى پسر دونستم...تا حالا هم دوس دختر زياد داشتم و اونا منو قبول كردن....تمام دوستام منو داداش خودشون يعنى بهتر بگم ى پسر ميدونن منو ماهان صدا ميكنن...اما خانوادم اصلا با اين موضوع كنار نميان و تا جايى ك ميتونن جلومو ميگيرن...واقعا از اينكه مجبورم تو جامعه مث ى دختر رفتار كنم عذاب ميكشم...تصميمم هم قطعيه براى تغيير جنسيت...از سايت خوبتون هم متشكرم... اميدوارم هر كسى ديگه ك مثل منه بتونه ب اون چيزى ك ميخواد برسه

نگارلطفعلیئی [ 1394-04-07 ]
باسلام من یک فرد ترنس مرد به زن هستم که سال87 تغییرجنسی داده وبا یک فرد ترنس زن به مرد حدود5سال است که ازدواج کرده والان درتنها انجمن این افراد درکشور به عنوان عضوهیات مدیر وخزانه دار مشغول به فعالیت هستم.از شما تشکرمیکنم که اطلاع رسانی صحیحی نسبت به این موضوع دارید.

نازیلا [ 1394-03-06 ]
خيلي عالي بود واقعا کمکم کردید

شادی [ 1394-01-31 ]
سلام.من خیلی وقته از این مشکلم خبر دارم.من از همون اوایل دوران بلوغم عاشق دخترا میشدم.خیلی سعی کردم عشق یه پسرم تجربه کنم ولی نتونستم.جالبش اینه که خیلی خوب دخترا بهم پا میدن تا بهشون نگاه میکنم میان سمتم.در حال حاضر یه دوس دختر خیلیییی خوشگل دارم.من از زندگیم راضی ام فک نمیکنم هیجوقتم تن به عمل جراحی بدم.

سلام [ 1394-01-18 ]
به نظر من این بیماری نیست خود افراد اینو به بیماری تبدیل میکنند به مرور زمان وبا تلقین زیاد تبدیل به مشکل روحی میشه در کل خاک بر سر کسی که فک کنه جنسش اشتباهه

حامد [ 1394-01-10 ]
سلام رفقا.من6ماهه که عمل کردم.هنوز عمل دومم مونده.اما زیاد درموردش نمیدونم.اگه کسی هست کمکم کنه حتما برام ایمیل بزنه.من حدیث بودم الان حامدم.کوچیک همتون آدرس ایمیلم:3240436647h@gmail.com

علی [ 1393-12-10 ]
با عرض سلام وخسته نباشید ببخشید میخواستم بدونم ادامه اینمطلبوچجوری پیدا کنم اگه ارسال نشده هروقت ارسال شد بم ایمیل بزنید باتشکر:علی

عاشق [ 1393-12-03 ]
سلام من يه دخترم و حدود يه ساله عاشق يه دختر شدم دوس دارم جونمم براش بدم،ولي تو جامعه بسته ايران نميتونيم باهم زندگي کنيم،از بچگي تيپم پسرونه بود ولي با بزرگ شدنم مجبورشدم خلاف سليقم لباس بپوشمو رفتارکنم،دوس دارم عمل کنم ولي عشقم ميگه عمل کنم ديگه باهام نميمونه،کلافم خيلي...برام دعا کنين.....................

هستی واقعی [ 1393-11-05 ]
سلام بقیه رضاصدام میکنن اماخب حق دارن راجع به من نمیدونن نمیدونن هستی جون17سالش شده واسه تولدش فقط یه لاک صورتی میخوادهمین...!!!ازهمه آدمابدم میاد..ازنگاه های مسخرشون متنفرم..اصلا واسم مهم نیستن...من تازه خودموپیداکردم...هستی جون تولدت مبارک

من [ 1393-10-15 ]
هه ! داش کامران نفست از جای گرم بلند میشه . پسری دیگه ؟ فک کن مجبورت کنن روسری سرت کنی . تو مهمونیا دامن بپوشی و عشقت پسر باشه ! ما مشکلی با خوب بودن یا بد بودن جنسیتمون نداریم . دخترا خیلی خوب و خیلی محترمن . ما فقط باید اون چیزی باشیم که هستیم

siamak [ 1393-10-14 ]
اگه مردممون اين غيرتى شدن مزخرفو که معنيشو بد متوجه شدن کنار بزارن خيلى راحت ميتونن باهاش کنار بيان

فاطمه [ 1393-09-30 ]
حدود 1 ماه پیش خیلی اتفاقی تو ی سایتی با این بیماری آشنا شدم...واقعا سخته..برای همتون از ته قلبم دعا میکنم

رضا [ 1393-09-20 ]
سلام - منم از بچگی علاقه خواصی به وسایل و اعمال زنانه داشتم ، تازه الان که 27 سالمه فهمیدم قضیه چی بوده :((

fa1377 [ 1393-09-14 ]
سلام من دخترم ودقیقا از سوم راهنمایی دوست داشتم رابطه جنسی با دخترا داشته باشم در حدی که حتی در عروسی ومجالس زنانه یا حضور پیدا نمیکنم یا نگاهی به اندام زنان نمی اندازم واصلا برام قابل تحمل ودرک نیست که با پسری باشم.

امیروز [ 1393-07-21 ]
سلام دکتر با این بدن به دنیا اومدم و خواهم مرد.نمیدونم به چه گناهی مجبورم اینطور زندگی کنم. اگر بخوام من هم قدمی جلو بزارم هم خانوادم هم شغلم هم همه ی زندگیجت از دست خواهم داد. دکتر ما مجبوریم بسوزیم.

امیر [ 1393-05-26 ]
سلام.من یک مرد 32 ساله هستم.ازدواج کرده ام و صاحب یک دختر 7 ساله ام.اما به خاطر بیماریTranssexualism در روابط با همسرم به مشکلات اصاصی برخوردیم و از ه جدا شدیم.من سالهای زیادی با این مشکل جنگیدم،حتی برای اینکه بتونم فراموشش کنم و سرنوشتم رو قبول کنم،اقدام به ازدواج کردم.اما این مشکلی نیست که بشه روش درپوش گذاشت و ندید گرفتش.من هیچ وقت نتونستم رابطه ی جنسی موفقی با زنم داشته باشم.چون تمایلات درونی من چیز دیگری از رابطه ی جنسی طلب می کرد.چیزی که یک زن از انجامش عاجزه.آرزو دارم ای کاش می تونستم تغییر جنسیت بدم و با مردی ازدواج کنم.از حمایت و امنیت آغوشش لذت ببرم و براش هیچی کم نذارم.

سمانه [ 1393-04-15 ]
سلام. من این بیماری رو ندارم(فعلا که ندارم)ولی خاستم بگم این امتحان بزرگی است, برای همه. در مرحله اول یه زمان طولانی شاید خیلی طولانی لازمه تا خانواده تون کنار بیان.... شما اروم باشید و با توکل بر خدا برید جلو, انشالله خانوادتون هم کم کم درکتون میکنن.اگرم نکردن شما محکم باشید, یه روزی جواب همه سواللتون رو خواهید گرفت. از زندگی واقعیتون لذت ببرید و در پی پیشرفتهای مناسبتون باشید. دعای منم پشت سرتون هست.

کامران [ 1393-03-10 ]
به نام آنی که هر چیزی را به حق آفرید ...من هم یه بنده هستم مثل شماها...درکتون میکنم...من ادعا ندارم...من نمیگم من یا امثال من... نمیگم شماها حق زندگی ندارید... نمیخوام بگم من اخوندم...نمیخوام بگم من مذهبیم..نمیخوام بگم من عاشق نشدم...نمیخوام بگم من درکتون نمیکنم...فقط اینو میخوام بگم....که شاید بیماری شما نا علاج باشه...حتی اگ هم جراحی کنین بازم مشکلات روحی دارین... ریشه همه مشکلات انسان ها طرز فکرشونه..طرز دیدگاهشونه... شما باید روحتون درمان کنید...فکرتونو عوض کنید..هیچ ترسی نداشته باشین... چون شماها همینی که هستین هستین...نه اون چیزی که تو خیالتون هست... به خودتون اعتماد کنید... به خودتون فشار یبارید با فکر خودتون بجنگید به خودتون اثبات کنید مردو زن هردو انسانن...هیچ فرقی ندارن...این تفاوت ها ظاهری بین اونا برای پی بردن به آفریده انهاست...زندگی جسم نیس..همون قدر که مرد بودن خوبه همون قدرم دختر بودن خوبه...پدرو مادر فرقی ندارن...زندگی خیلی بالاتر از این حرفاس که بخاطر دید اشتباهتون به خودتون بخوایین این ورقو برگردونید... تنها را حل شما هم روحی هم جسمی فقط خودشناسی خودتونه ..از خود شناسی به خدا شناسی میرسید... خدارو قبول داشته باشید که از ما فهمیم تره اون میدونسته هرکسی چه جنسیتی داشته باشه....شما از تموم وابستگی های الانتون به مدت یه ماه دور شین فکر کنید کارای دگ کنید سرگرم کنید خودتونو....خیلی سخته...اما اگه دوستدارین خوب بشین با این سختی بجنگید...منم مثل داداش خودتون بدونید نصیحت نکردم بخدا...فقط خواستم مثل داداش به ابجیا و داداشام کمک کنم...یبار فقط امتحان کنید نتیجشو میبینید...این همون خداییه که اتش رو به گلستان تبدیل کرد...قول میدم مشکل شماهارو هم حل میکنه فقط ازش بخوایین از درون قلبتون....توروخدا اینو درجش کنید برای روحیه همه مفیده...همه تونو از صمیم قلب دوست دارم..برای خوب شدنتون همیشه دعا میکنم... ساحل افتاده گفت گرچه بسی زیستم///هیچ نه معلوم شد آه که من کیستم///موج ز خود رفته ای تیز خرامید و گفت///هستم اگر می روم گر نروم نیستم فقط بخوایین فقز اراده کنید...همه چی حل میشه به جون خودم قسم... اقای دکتر اگ دوستداری این عزیزانمون حرفای منم که از ته دلم زدم بشنون اینو بدرجش...بای

عماد [ 1393-01-05 ]
سلام من 14 سال دارم از اون روزی ک یادمه دوس داشتم دختر باشم الانم از صد نوع لوازم ارایشی دارم وقتی کسی خونه نیست برا خودم ارایش میکنم الانم مخالف دوستان ک نظرشون گفتن من دوس ندارم با دخترا ررابطه داشته باشم دوس دارم با پسرا باشم و هر چتی جای میرم خودمو دختر جا میزنم هر روز باهاشون حرف میزنم اخه با همین دلمو خوش میکنم وقتی میبینم ی پسر ک قبلا دوستم بوده ازدواج کرده گریه میکنم حسودیم از دختره میشه ک این نامزدشه .....

اقا [ 1393-01-01 ]
اقاي دكتروقتى يك بيمارى عامل روانى داشته باشه راه درمانش تغييرجنسيت نيست لطفاباراهنماييهاى اشتباه مردم رو منحرف نكنيد

ماه سیما [ 1392-09-07 ]
سلام.اسم واقعی من رضاست.تازه هجده سالم شده.وقتی متوجه شدم تی اس هستم که دوست پسرم(که بزرگترازخودمه)بعدازچندماه منوازخودش روند.همون موقع فهمیدم عاشقشم.دوری ازش برام عذاب بود.بعدازچندمشاوره به این نتیجه رسیدم که یه ایرانی بااین شرایط.فقط جوری میتونه اززندگیش راضی باشه که همجنس بازباشه.هرجوروباهرظاهری که میخوادتواجتماع بگرده.به حرف دیگرون بی اعتناباشه ولی وابسته نشه...ممنون اززحماتتون

میلاد [ 1392-08-12 ]
ممنون ازمطالبتون.برام دعاکنین که منم بتونم عمل کنم.واقعا دارم زجرمیکشم بین مردم...

رها [ 1392-08-08 ]
اول از همه باید بگم خدمتتون که تی اس بودن یک ویژگی هست نه یک بیماری یک ایراد بزرگی که در متن دیدم این بود که گفته بودید دوجنسییتی ها bisexual هستند در صورتی که به اونها shemale گفته میشه و bisexual یک مقوله ی جداست

nima [ 1392-07-11 ]
سلام.ممنون بابت توجه به ما من 23 سالمه از بچگی عشق پسر بودم عاشق دخترا می شدم داستانم تکراریه من دارم سخت درس می خونم.امیدوارم موفق بشم و برم امریکا اونجا عمل کنم و زن بگیرم.اینجا که شانس نیووردم.

فریماه [ 1392-07-11 ]
خداوندا به همه کسایی که در راه فرهنگسازی جامعه و خود خواهان برای پذیرش خلقت خاص تو یعنی ترانسکشوال ها تلاش میکنن، آرامش و رحمت عطا کن آقای دکتر حقیقت از اینکه در سایت خودتون به این موضوع پرداختید از شما سپاسگزارم ترنسکشوال نه بیماری روانی هست و نه جسمی، فقط یک نوع از آفرینش خداوند هست و یک گرایش روحی و نه جنسی... من فریماه هستم ، دختری که در جسم پسرانه 29 ساله اسیر شده و اولین خاطراتی که در دهنم باقی مونده تا همین الان همیشه بخاطر گرایش غیر اردایم به دختر بودن مسخر یا قضاوت اشتباه شدم. در حالی که هیچ وقت نه انحراف اخلاقی داشتم و نه بکسی آسیبی رساندم آقای دکتر از شما واقعا سپاسگزارم. من هم امسال جراحی انجام میدم. ولی بزرگترین دغدفه ام شده انتخاب جراح. من روش روده رانمی پسندم و جراحایی که روش پوستی هم عمل میکنند زیاد نمی شناسم عکس هایی کهن از جراحی انجم شده در مشهد را دیدم واقعا حال منو بد کرد و بشدت غیرطبیعی و ناجور بود ای کاش پولش را داشتم و با خیال راحت میرفتم تایلند عمل میکردم و برمیگشتم

کیا مینا [ 1392-06-27 ]
همه ی ما ترنس ها بهمون ظلم شده.من خدا رو دوس دارم ولی همیشه بهش میگم تو به من ظلم کردی.مشکل روح اونم ازین نوع خیلی سخته.اصلا نمیشه.... خیلی سخته که توی خیابون راه بری وبخوای پسرا نگات کنن ولی همون لحظه به یه دختر نگاه میکنن و تورو اصلا نمیبینن.خیلی سخته که به یه پسر بگی میخوام بات دوست شم و اونم بگه من گی نیستم.در حالی که ما ترنس ها اصلا دنبال هوس نیستیم.اگرم باشیم کمبود داریم.من خودم به جایی رسیدم که حتی به یه پیرمرد هم میل جنسی دارم.کی میخواد جواب منو بده؟چرا خدا به ما ظلم کرده؟یک بار نشد از خونه بخوام برم بیرون ولی مامانم صورتمو برانداز نکنه..و همش مخمو نخوره.چیکار کنم؟ دست خودم نیست.میخوام پسرا منو نگاه کنن.میخوام پسرا بم تل بدن.میخوام یه دوست/یه شوهر پیدا کنم.خیلی سخته.خیلی سخته که توی قفسی که جنسش بهت نمیخوره گیر کنی.خیلی سخته که چون روحت دختره ارایش کنی بعد پسرا ببیننت بگن این پسره ... هستش.یعنی همجنس باز مفعول هستش.خیلی سخته.عاقبت همه ی ترنس ها هم تنهاییه.من هیچوقت با پسرا راحت نبودم.چون اونا هم منو برا خودم نخواستن.فقط برا سکس خواستن.و کسی عاشقم نبوده.عاقبت همه ی ما تنهاییه.هممون.مگراینکه عمل کنیم.که اونم کار خیلی شاقی هستش.چیکار کنم؟ خالی نمیشم؟دلم میخواد توی خیابونا داد بزنم بگم مردم من هستم.پسرا مردها من هستم.نگام کنین.بهم تیکه بندازین.سوارم کنین.عاشقم بشین.پسرم ولی نه عاشق دختر شدم و نه میل جنسی به دختر داشتم.سخت تر از این هم هست؟؟؟؟؟؟؟فقط میگم خدایا منو جوون مرگم کن.نگران 20 سال دیگه ام.زمانی که نه زن دارم نه شوهر.نه بچه.نه پدر میشم نه مادر.زمانی که پیر میشم و هیچکس منو حتی همصحبت خودش هم نمیدونه.نگران اون موقع هستم.کاش میشد ما ترنس ها همه میرفتیم توی یه شهر جدا.لااقل این جوری همفکرامونو میدیدیم.ای کاش.نمیتونم تخلیه شم.بمب شهوتم همیشه درحال اتیش گرفتنه ولی هیچوقت منفجر نمیشه.هیچوقت ارضا نمیشم.خسته شدم.پیر شدم.یکی کمکم کنه.تا کی شبها تنها سرمو روی یه بالش بزارم؟ تا کی با خودم درد دل کنم؟ تا کی عاشق درد و دیوار خونه باشم؟ تا کی توی فضای مجازی با مردم دوست بشم و سکس کنم؟ امیدوارم دنیام تموم بشه.تموم که بشه منم اروم میشم.درد جسم خوب میشه.درد روح هیچوقت اروم نمیشه.اونم این درد...فقط باید بگم شکر خدا...تا کمی دردهام التیام پیدا کنه. این ایدی منه اگه کسی خواست بم پیام بده paeezam92@yahoo.com

pegah [ 1392-06-23 ]
کاش یه راهی بود واسه درمان . من با 1 دخترهستم 2ساله . خیلی همدیگرو دوست داریم . اما تا کجا میتونم نگرش دارم . به هرحال اونم زندگی میخواد داشته باشه .

آرتین [ 1392-06-23 ]
سلام من آرتین هستم.آرتینی ک تو یه هویت دخترونه بدجووور گیر افتاده.من کمک میخوام واقعا تحمل ندارم دیگه.. امیدوارم مررردم این بیماریو ب تمسخر نکشن.بببخدا ب امام حسین قسم خیلی سخته.مگه تقصیره ماست؟نذارید اینجور افراد ترد بشن تو جامعه ما واقعا نیاز ب کمک داریم..ما ام آدمیم دل داریم..خداشاهده این اشکی ک ما میریزیم از ته دله..!خانواده ها فک میکنن تقصیره ماهاس در صورتی ک نیست.من ب شخصه از 3سالگی با افکار و رفتار و تیپ پسرونه گشتم.کسی ام چیزی نگف اما الان یه نوجوونم ک واقعا خودمو یه مرو میبیننننم.ب امید روزی ک علم بیشتر پیشرفت کنه و همه از این مشکل ب خوبی و سلامتی گذر کنن.و مردم کشورمون انقد بد نگا نکنن بخدا بسه اینقدر سختی...خدایا...کمک میخوایم

yashar [ 1392-06-16 ]
slm :( kheili mamnoon az matakebetoon ,age mishe bishtar tozih bedin :( baz taresh konin,

زری [ 1392-06-08 ]
سلام.واقعا یه دنیا تشکر.کاش همه درک میکردن این هم یک بیماریه مثه بقیه بیماری ها.لطفا بیشتر اطلاع رسانی کنید.ممنون

س [ 1392-05-09 ]
کاش خانواده ها بفهمن و درک کنن...مشکل همه بچه ها همشوووووووووووووووون خانواده است...همین و بس... کاش شعور مردم جامعمون بالا بره و به تمسخر نگیر این بچه هارو... مگه یه سرطانی خنده داره؟؟؟مگه یه سرطانی خودش خواسته سرطان بگیره؟؟این بچه ها هم دست خودشون نیست... خدایا خودت کمکشون کن... خانواده هارو هدایت کن

مریم [ 1392-05-07 ]
مرسی از شما....من با خوندن این مطالب خیلی گریم گرفت....یعنی من بیماری دارم؟؟؟؟؟؟ از اول عمرم رفتارم عین پسرا بود........از موی بلند بدم میومد....از مانتو بدم میومد از روسری متنفرم.........افکار مزاحم ولم نمیکنن....از خودم بدم میاد دوست دارم پسر باشم......ولی نمیتونم.....

hooman [ 1392-04-14 ]
سلام دکترعزیزم من می خواستم بدونم ادرس دکترسکسولوژی درشیرازرادارید شایدمن هم روزی زن بشم فداتون بشم

امیر [ 1392-04-08 ]
مرسی!بازم صد رحمت به معرفت و شعور شما!به همه ک این نظرو میخونن میگم تا بفهمی ک چی هستی تازه بدبختیات شروع میشه تنهایی جدایی سرزنش!الان سه ساله که فهمیدم شب نبوده ک ...بی خیال خدا ناجور ماهارو امتحان کرد

AMIR [ 1392-03-13 ]
با سلام من یک فیلمساز هستم و میخواهم فیلمی کاملا متفاوت راجع به دو جنسی ها بسازم .. میتوانم از شما کمک بگیرم ؟

مانی [ 1392-03-11 ]
میشه مراحل عمل را دقیق تر بگیید؟

هیلدا [ 1392-01-20 ]
سلام مطالب جالبی رو نوشتید...اما...یه چیزه که تموم این بچه ها می دونند...چرا بایدبخاطریک بیماری ازخانواده،دوستاشون یا حتی عشقشون بگذرند؟ چرا هیچ مرکزی وجود نداره که این نوع ادم هارو به جامعه بشناسونه؟چرا ازشون حمایت نمیشه؟ من این بیماری رو ندارم ولی دارم میبینم یکی از عزیزانم تووضعیت بدیه وواقعاهیچ پناهی نداره! خدا شمارو خیر بده که حداقل به فکرشون هستیدو ... مرسی...به امید روزهای بهتر...

امیر حسین [ 1392-01-01 ]
سلام بسیار از لطفتان ممنون کسی که به حرف ما اهمییت نمیده ولی همین که شما به عنوان یک پزشک از قشر ما حرف میزنید شاید دیگران بفهمن ما هم هستیم اگه لطف کنید برای ما ها که عمل اول رو انجام دادیم ولی ئاقعا برا مرحله دوم مشکل داریم پزشک ها وبیمارستان هایی رو در ایران وخارج از کشور معرفی کنید بسسسسسسسسسسسسسسیار ممنون میشیم من الان دیگه یه پسرم وهیچ مشکلی ندارم جز انجام مرحته دوم عمل

artin [ 1391-12-29 ]
ووووووای مرسی اقای دکتر/ببببب خدا دارم زجر میکشم فقط نمیدونم خانوادمو چجوری قانع کنم من یه دختر هستم که اصلا از جنسیتم راضی نیستم شبی نیس که گریه نکنم التماس میکنم ب ماها کمک کنید/من باید مرد بشم وگرنه خودکشی میکنم ب خدا/یکم مطالبتونو ب روز کنید/ب ماها کمک کنید ب قران سختتتته اونم تو جامعه ما/راضی کردن بدر مادر سخته.ب امید روزی ک هههمه ب ارزوشون برسن/ بچه ها خدا کمکمون میکنه شششاد باشید

artin [ 1391-12-29 ]
این مشاوره تلفنی یک ساله که قطعه و نوشته با عرضه بوزش فعلا قطعه.توووورو خدا رسیدگی کنید

سعیده مخمدی اصفهانی [ 1391-11-30 ]
سلام من دانشجوی ترم اخر فوق لیسانس روانشناسی هستم پایان نامه من در مورد افراد دو جنسه است لطفا اجازه بدین در تهییه منابع پایان نامه از شما کمک بگیرم 09157014018

علیرضا [ 1391-10-29 ]
من یک پسرم در قالب یک دختر از وقتی که خودم رو شناختم عاشق دخترها میشدم به نظر من دردناکترین چیز تو این دنیا اینه که نتونی به عشقت برسی

فرزانه [ 1391-10-02 ]
سلام .من این بیماری رو ندارم اما میخوام به همه اونای که این مشکلو دارن بگم که ما درکشون میکنیم و ازشون حمایت میکنم.ایشالا که واسه مردم کشورمون این موضوع جا بیفته.

مرضیه [ 1391-09-30 ]
Man fekr mikardam moshkeli k daram hal mishe va niazi be taghire jensiat nist vali hala na omid tar az ghabl hastam chon nemikham khanevadamo ba taghire jensiat az dast bedam

یاسمن [ 1391-09-16 ]
سلام مشکل افرادی مثل من یکی و دوتا نیست اگر مردم به اندازه ادعایشان روشنفکر بودند و به تفاوت هایی که برای انها هیچگونه خطر یا زیانی ندارد احترام می گذاشتند شاید نیاز حتمی به رفتن زیر تیغ جراحی نبود.

امیر [ 1391-08-10 ]
خوبه ولی بیش از حد ناقص

محمد رضا [ 1391-08-10 ]
باسلام به اقای دکتر.من به شکرانه خدا سالمم. در باره افراد دو جنسیتی حال چه تی اس ها یا اس ها مطالبی را خواندم که باعث ناراحتی بنده از مشکلات این عزیزان در اجتماع و خانواده دارند گردید.کاش میتوانستم به انها کمک کنم.متاسفانه تخصص من الکترونیک است که هیچ ارتباطی با مسایل پزشکی یا روانشناسی ندارد ولی به عنوان یک انسان یک هموطن کمکی از بنده بر بیاید برای این عزیزان مضایقه نمیکنم.این عزیزان نیز به نوعی معلولند وبیگناه.که حق حمایت وبر خورداری از یک زندگیه ارام وبی دغدغه دارند و این چیزی است که حق انان است.امید وارم همه این بیماران عزیز به نوعی مشکلاتشان رفع گردد.همه تان را به عنوان یک انسان دوست دارم.

رویا [ 1391-08-09 ]
بازم منم... رویای بیچاره که تو جلد دخترانه ی خودش حبس شده یادتونه گفتم میترسم عشقمو از دست بدم؟؟؟ این اتفاق افتاد و اون با وجود عشق بینمون رفت. دکتر توروخدا شیرتز هم بیاید من شرایط دسترسی به شما رو ندارم خوتهش میکنم کمکم کنید. دیگه فکر خود کشی به ذهنم رسیده برام دعاکنید که کمتر از1 سال بتونم پسر بشم و عشقم هنوز ازدواج نکرده باشه

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیبیوگرافیآدرس مطب و تلفنمقالات تخصصیمطالب و مقالات علمیواریکوسلاعمال جراحی زیبائی تناسلبیماری های سیستم ادراری تغییر جنسیتسنگهای سیستم ادراریسوالات پزشکیفیلم های جراحیسایتهای دیگرپیامهای کاربران